13 kwietnia 2015

KOSMETYKI I ICH DATA WAŻNOŚCI

Hej wszystkim ! :)

Po dość długiej nieobecności spowodowanej świętami i moim przeziębieniem przychodzę do Was z takim bardzo luźnym ale przydatnym postem. Jak czujecie się po świętach ? No tak, pewnie każdy żałuje że się skończyły, bo trzeba wracać do szkoły, pracy i na uczelnie :) No ale koniec tego dobrego czas wracać do roboty. Tak jak już wspomniałam i o czym możecie przeczytać w tytule tego postu, dzisiaj będzie o datach ważności kosmetyku. Tak tak, kosmetyki mają daty ważności. Pamiętacie o tym aby przestrzegać daty ważności kosmetyków ? Czy tak jak większość osób po prostu nie zwracacie na to uwagi ? :)1. Najczęściej na opakowaniach kosmetyków widoczny jest symbol otwartego słoiczka zwany PAO (od period-after-opening) ilustrujący okres przydatności do użycia kosmetyku po jego pierwszym otwarciu. Symbol ten wskazuje przez jaki czas produkt nie tylko zachowuje swoje właściwości, ale jest bezpieczny dla zdrowia użytkownika.


Data ważności danego produktu może być również podana u góry produktu jak na zdjęciu poniżej: Lub też standardowo:
Oprócz tego musimy pamiętać o następujących terminach przydatności:

Maskary są ważne przez 3-6 miesięcy po otwarciu. Wszystko zależy od tego jak duży miały kontakt z powietrzem. Im mniej tym termin przydatności do użytku będzie dłuższy.

Kremy w słoiczkach - do 9 miesięcy.

Cienie, pudry i róże mają okres przydatności do 3 lat.

Kremy i balsamy od 6 do 9 miesięcy.

Pomadki, szminki - można ich używać przez 2 lata, czyli całkiem długo.

Podkłady, fluidy to maksymalnie 12 miesięcy, aczkolwiek lepiej starać się je zużyć w ciągu pół roku.

3. Często zdarza się, że produkt nie ma podanej wprost daty ważności. W dodatku nr partii wybity jest tylko na papierowym opakowaniu. Jak sprawdzić w tej sytuacji datę? Przede wszystkim musimy się posłużyć na przykład jedną ze stron internetowych:

Cosmetic calculator. W pierwszej kolejności wybieramy markę (select brand), a następnie wpisujemy kod (enter code).

Dla przykładu wezmę produkt marki Vaseline


Wybieramy z listy firmę oraz wpisujemy numer który znajduje się na opakowaniu produktu.


Jak widzicie mój kosmetyk byłby ważny jeszcze 30 miesięcy GDYBY NIE ZOSTAŁ OTWARTY.


4. Jak rozpoznać czy kosmetyk jest stary?
Prócz danych z opakowania, możemy wspomóc ocenę przydatności kosmetyku przez jego obserwację. Bywa, że kosmetyki pudrowe po terminie ważności zachowują swoje właściwości i ocena jest nieco utrudniona. W produktach kremowych jest to najlepiej widoczne, ich konsystencja zaczyna się rozwarstwiać, zmieniają zapach, tworzą się grudki. W produktach pudrowych warto zwrócić uwagę na kolor produktu oraz łatwość rozprowadzania na twarzy. Gdy kosmetyki są przeterminowane często zmieniają kolor np. na ciemniejszy i tworzą smugi na skórze. Cienie do powiek czy pudry prasowane z czasem twardnieją i kruszą się.

5. Jak przechowywać kosmetyki aby zachowały swoje właściwości?
Przede wszystkim należy chronić kosmetyki przed działaniem ciepła, słońca, lamp halogenowych, a nawet wilgoci (nie trzymajmy kosmetyków do makijażu w łazience). Najlepiej przechowywać kosmetyki w chłodnym, suchym, zacienionym miejscu.

Oczywiście przypominam o kuponie rabatowym do sklepu bornprettystore.com 

10% na hasło EDYT10 !!! 

Więcej informacji T U T A J 

2 komentarze:

  1. Przydatne informację :) Obserwuję i zapraszam do siebie dlaniejdlaniego007.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  2. mega przydatny post:) zapisze sb :) super :) nie wiedziałam wielu rzeczy :)

    OdpowiedzUsuń